23 Kasım 2017 Perşembe

28 Yaş ve İlk Botoks


Merhaba herkese,
Uzun bir aradan sonra anlatacak çok şey birikti aslında. :)
Çoğunuzun bildiği üzere Eylül ayından bu yana çalışıyorum. İşe başlamadan bir hafta kadar öncesinde ilk botoksumu kendi iş yerimde yaptırdım. :)
Şu an Doç. Dr. Haldun Kamburoğlu’nun kliniğinde (Premium Clinic) güzellik uzmanı (estetisyen) olarak çalışıyorum. Botoksumu da kendisinin önerisiyle yaptırdım. Bu konuda pek çok mesaj aldığım için genel hatlarıyla kendi deneyimimi ve burada öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Neden 28 yaş?
Elbetteki cilt yapınıza, genetiğinize göre değişmekle birlikte (daha erken veya daha geç) botoksa başlamanın ideal yaşı 28-30 yaş arasıdır. Burada şöyle bir açıklama yapmak isterim. Bazen cildimiz genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak zamansız yaşlanır. Dolayısıyla burada bu yaş sınırını öne çekmek de mümkündür. Zaten bahsettiğim, tıbben uygun olup olmamanın değil de genel olarak botoks yaptırma eğiliminin yaş aralığı ortalaması aslında…
Ben çok kaş çatan, surat asan bir insan değilim. O yüzden kaş aramla ilgili bir sıkıntım yoktu; ancak gülerken göz çevremi normalden biraz daha fazla kırıştırıyordum. (Göz çevremde bu zamana kadar kimsede görmediğim farklı bir mimikle gülüyordum, beni tanıyanlar anlayacaktır.) Tabii bu durum beni çok rahatsız etmiyordu; ancak alnımdaki yatay çizgiler son 1-1,5 yılda biraz belirginleşmişti. Bunda sanırım uykusuzluğun ve hâliyle artık bir şeylere katlanamamanın verdiği gergin yüz ifademin payı vardı. Evet, anne olduğumdan beri bu mimikleri kendi normalimden de fazla kullanmaya başladığımı itiraf etmeliyim. Bir de sürekli uykusuz kalmanın yanında uykumun çok kolay kaçıyor olması da beni geceleri kısık gözlerle dolaşmaya zorlamıştı. Anne oldum, yaşlandım yahu! :) Hâl böyle olunca doktorumun da önerisiyle botoks yaptırdım.
Bu arada bir de şöyle bir şey var. Genel olarak botoksun yaşlanınca yapılacak bir uygulama olduğuna dair yanlış bir kanı var. Aslında durum birazcık farklı. Botoks, önleyici bir tedavidir ve kırışıklarınız oturmadan botoks yaptırmaya başlamanız gerekir. Aksi takdirde, botoks yerleşmiş olan bu derin kırışıklıkları açmakta yetersiz kalacaktır. O zaman da merak etmeyin, dolgular devreye giriyor. :) Ama siz yine de önleyici tedavinizi önce yaptırın, derim. Dolgu, bu alan için sonraki seçenek.
İşlem Öncesi
Süreci hem kendi deneyimim hem de klinikteki rutin işlemlerimizi göz önünde bulundurarak anlatayım. Öncelikle, yüz muayeneniz gerçekleştiriliyor. Botoksun uygulama alanı sizin talebiniz doğrultusunda doktorunuzun da uygun görmesinin ardından belirleniyor. Genel olarak en sık alın ve göz çevresi botoksu (full botoks) uygulaması tercih ediliyor. Ancak çok nadir olsa da sadece kaş arası veya sadece göz çevresi gibi botoks işlemleri de talep edilebiliyor. Botoksta istenen bu kasları hiç kullanmamamız aslında. Biraz hareketlilik istiyorsanız bunu özellikle belirtmeniz gerekir; çünkü bu çok sık tercih edilen bir uygulama değil. Düşük dozlarda hem mimiklerinizi biraz kullanarak cildinizi kırıştırabilirsiniz hem de botoksunuzun etkisi daha kısa sürer. Standart dozlarda yapılan bir botoksun etkinlik süresi 4-6 ay arasıdır. Bu süre, popülasyonun büyük bir çoğunluğu (yaklaşık %90’ı) için geçerlidir. Genel olarak botoks tekrarlama süresi 5 ayda 1 şeklindedir, diyebilirim. Peşpeşe botoks uygulaması yaptırmanızın bir sakıncası yoktur ve hatta art arda uygulanan botokslar, uzun dönemde işlemin kalıcılığını da arttıracaktır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi muayeneniz sırasında doktorunuz sizinle paylaşacaktır.

Muayene sürecinin ardından, işlemin öncesi fotoğraflarının çekilmesi için fotoğraf odasına alınıyorsunuz. Daha sonra, botoks yapılacak bölgenin uyuşturulması için ayrı bir işlem odasına alınıyorsunuz. Cildinizde makyaj varsa önce makyajınız temizleniyor. (Ben işlem yapılacağını bildiğim için makyajsız gelmiştim.) Burada uygulama yapılacak alana lokal anestezik krem uygulanıyor ve bölgenin uyuşması için yaklaşık 30 dakika boyunca bu odada bekletiliyorsunuz. Daha sonra işlem yapılacak alan alkolle temizleniyor.
Botoks İşlemi
Burada yapılan işlemin adı “mikrobotoks” uygulaması. Çok düşük hacimlerde daha fazla alana uygulama yapılıyor. Böylelikle, pek çok kişide görüp de botoks hakkında önyargılı olmamıza neden olan o “kaşlar havada, şaşkın ve gergin” yüz ifadeleri oluşmuyor. “Mephisto Sign” denen şeytan görüntüsü aslında botoksta hiç istenmeyen bir sonuç; ancak yanlış uygulamalar sonucu böyle görüntüler de ortaya çıkabiliyor.
Bir de yine yaygın bir kanı var: “Botoks yaptırayım da kaşım kalksın.” Aslında o da şöyle oluyor. Botoks yapılan değil de yapılmayan bölgedeki kaslar hareketli kaldığından o bölgede bir miktar yukarı çekme olabiliyor kas aktivitenize bağlı olarak. Yani herkeste çok bariz bir etkisi olmayabilir. Benim kaşlarım düşük ve asimetrikti. Bir de gülünce çok belirgin şekilde aşağı çekiyordu. Botoksun, daha doğrusu botoks yapılmayan alanın faydasını bu şekilde gördüm. Şu an kaşlarım daha simetrik ve hiç aşağı düşmüyor. Benim gibi kaş ucu düşük kişilerin sevebileceği bir durum; ancak kaş yüksekliğiniz iyiyse ve size yakışmayacaksa uygulama ona göre planlanıyor.
Botoksun iğneleri çok küçük. Minik minik göz çevrenize, alnınıza ve burnunuzun üzerindeki tavşan çizgilerinize (bunny lines) uygulama yapılıyor. Daha aşağılara uygulama yapılırsa gülüşünüz bu durumdan etkilenebilir ve hatta bozulabilir. Minik bir batma hissi oluyor işlem sırasında. Ben bir tek burun üstümü biraz hissetmiştim. Zaten işlem çok çok kısa sürüyor. O yüzden acısız bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. :)
İşlem Sonrası
Botoks işleminin ardından, uygulama yapılan alan serum fizyolojikle temizleniyor. Daha sonra o bölgeye 3-5 dk soğuk kompres uygulanıyor. Ardından normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Sadece ilk 24 saat pek mimik yapmamanız ve gece yüzüstü yatmamanız gerekiyor. Ertesi gün makyaj yapabilirsiniz. Botoks sonrası genel olarak morarma görülmüyor. Olursa da makyajla kapatılacak düzeyde oluyor ki bende çok minik iki noktada olmuştu. Fakat hastalarımızda pek morarma olduğunu gözlemlemedim ben. İşlem öncesi makyaj yapmamıştım. Akşam da cildimi ayrıca silmek istemedim. Normalde akşam cildinizi temizleyebilirsiniz; ama ilk sefer olunca ben biraz titiz davranmıştım galiba. :) Bunun dışında, ilk 24 saat o bölgeyi ovalamamanız, baskı uygulamamanız gerekiyor. Ha bir de ilk iki hafta sıcak sudan kaçınıyoruz. :) Bir de iki hafta sonrasına bir kontrol randevusu oluşturuluyor. Burada, gerekli görülürse ek doz uygulanabiliyor. Sanırım benim aklıma gelenler bunlar.
İşlem sonrası mimik yapmaya çalışırsanız, bu mimiklerinizi hâlâ kullanabildiğinizi görürsünüz. İşte o yüzden ilk gün mimik yapmaktan kaçınmanız gerekiyor botoksunuz oturana kadar.
İlk iki üç hafta, alnımda bir dolgunluk hissettim. Botoksa alışana kadar hep böyle olurmuş zaten. Bu hisse alışmak biraz zor oldu sanki. Sonrasında her şey güzeldi. Yüzümdeki çizgiler azalınca daha dinç göründüğümü fark ettim ve bu da hoşuma gitti. Zaten sizlerden de hep bir gençleştiğime, güzellştiğime dair yorumlar alıyordum ki botoksumu söyleyince çok merak edildi bu süreç. Benim deneyimim bu şekilde oldu. Aklınıza gelen soruları (@merveozgunlu) Instagram’daki gönderimin altına veya buraya yorum olarak bırakabilirsiniz.
Sağlıcakla kalın! :)

Sevgiler. :)

1 yorum:

  1. Merhaba duzenli bitix yaptiriyorum ancak hamileyim suan yaptiramam ama emzirirken devam edebilir miyim ?

    YanıtlaSil

Blogda Ara

Son Yazılar

Tüm Yazıları Göster

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı